דיסקציה של קשריות לימפה 11.05.2022

דיסקציה של קשריות לימפה באגן בכריתה רדיקאלית של הערמונית

במחקר נמצא כי יש הצדקה לדיסקציה של קשריות לימפה באגן במסגרת כריתת ערמונית רדיקאלית בגישה רובוטית עבור כל המטופלים עם PCa בסיכון בינוני ופרוגנוזה גרועה

קשריות לימפה. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה להעריך אילו מטופלים עם סרטן ערמונית (PCa) בסיכון בינוני ירוויחו מדיסקציה של קשריות לימפה באגן (PLND), מאחר שיש הבדלים בהנחיות השונות הרלוונטיות. הנחיות AUA ל-PCa מקומי מציינות כי יש אינדיקציה ל-PLND אצל מטופלים עם PCa בעל פרוגנוזה לא טובה בסיכון בינוני ובסיכון גבוה, וכן ניתן לשקול במקרים של סיכון בינוני עם פרוגנוזה טובה יותר. על פי הנחיות ה-NCCN PLND מומלץ כאשר הסיכון למחלה בקשריות הוא ≥2%.

במסגרת המחקר נאספו נתונים הקשורים לכריתת ערמונית רדיקאלית בגישה רובוטית (RARP) אצל 8,591 גברים באופן פרוספקטיבי, כולל מאפיינים של מטופל ומנתח. החוקרים ביצעו גם ניתוח חד ורב משתני של שעור PLND ומעורבות קשריות.

תוצאות המחקר הראו כי 80.2% מהמשתתפים עברו PLNDי(n = 6883), מתוכם 2.9% היו LN+י(n = 198). לפי מערכת הערכת הסיכון הנוכחית של AUA, שיעור של 1.2% מהמשתתפים עם סיכון בינוני ופרוגנוזה טובה ו-4.7% מהמשתתפים עם סיכון בינוני ופרוגנוזה גרועה היו LN+. כמו כן, נמצאו הבדלים בשיעור LN+ בקרב תת הקבוצות של משתתפים שהיו עם פרוגנוזה טובה (0.0% - 1.3%) וגרועה 3.5% - 5.0%. גורמים נוספים אשר נמצאו קשורים לשיעור מוגבר של LN+ כללו  ≥50% עם ליבה חיובית ו-≥35% עם מעורבות ליבה כלשהי.

החוקרים סיכמו כי הנתונים שנמצאו במחקר תומכים ב-PLND במסגרת RARP עבור כל המטופלים עם PCa בסיכון בינוני ופרוגנוזה גרועה. כמו כן, על פי החוקרים, מטופלים עם סרטן ערמונית בעלי פרוגנוזה טובה וסיכון בינוני אשר נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיות LN+ הם אלה עם ≥50% עם ליבה חיובית ו-≥35% עם מעורבות ליבה כלשהי.

מקור:

Kuperus et. al (2022) Urology DOI: https://doi.org/10.1016/j.urology.2022.01.049

נושאים קשורים:  קשריות לימפה,  סרטן ערמונית,  כריתה רדיקאלית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו