תופעות לוואי 24.03.2022

הערכת תופעות לוואי מיניות בעקבות טיפול בסרטן ערמונית

במחקר זה הגיעו לקונצנזוס לגבי פריטים המרכיבים את כלי הסינון לתופעות לוואי מיניות מוזנחות

תופעות לוואי מיניות מוזנחות (NSSE) מהוות קבוצה של תופעות לוואי אשר הינן שכיחות פחות שיכולות להימצא לאחר טיפול בסרטן ערמונית. נכון להיום אין כלי מתוקף ואמין לזהות תופעות לוואי אלה. בדיקת Delphi מותאמת הינה אפשרות יעילה לפתח את התוכן של כלי סינון כזה.

במהלך המחקר, שכלל 27 נחקרים, Delphi מותאמת הייתה בשימוש לצורך השגת קונצנזוס בקרב קבוצה מולטי-דיספלינארית של מומחים לאורך שלושה סבבים במשך תקופה של 12 שבועות. 10 שאלות הוצגו וביניהן 8 שאלות סגורות לגבי NSSEs, ו 2 שאלות פתוחות לגבי השפעה פסיכוסוציאלית הקשורה ל-NSSE. קונצנזוס הוגדר כ-75% הסכמה חזקה על כל שאלה, או שאלה שהוסכמה באופן סופי לאחר שלושה סבבים. כל אחד מהסיבובים עבר הבנייה והצעות ותוספות אוחדו לכדי תוצר סופי.

תוצאות המחקר הראו כי שאלה 1 (דליפת שתן בעקבות גירויי מיני), שאלה 2 (דליפת שתן עקב אורגזמה), ושאלה 3 (עוצמת אורגזמה) השיגו קונצנזוס לאחר הסיבוב השני, ושאלה 9 (השפעה על ליקויי בתפקוד מיני) ו-10 (ניסיונות) הוסרו לאחר הסיבוב השלישי. כמו כן, שאלה 5 (כאב בעת אורגזמה), שאלה 5 (אי-שפיכה), שאלה 6 (הפרעות תחושתיות), הפרעה 7 (קיצור אורך פין) והצהרה 8 (זווית הפין) סוכמו לאחר סיבוב 3. בנוסף, שאלות 1-3 היו היציבות ביותר מבחינת הסכמה, 4-8 היו הכי פחות יציבות אך התמיכה בהן השתפרה לאורך הסבבים, 9-10 היו יציבות למדי אך הוסרו מפאת תמיכה מועטה ושאלה 5 הייתה עם הטווח הצר ביותר של תחום הסכמה.

החוקרים סיכמו כי הגיעו לקונצנזוס לגבי פריטים המרכיבים את כלי הסינון ל-NSSE. על פי החוקרים, רופאים יכולים להשתמש בכלי זה על מנת לזהות NSSE לאחר טיפול בסרטן ערמונית.

מקור:

Röscher et. al (2022) BMC Urology DOI: https://doi.org/10.1186/s12894-022-00982-0

נושאים קשורים:  תופעות לוואי,  סרטן ערמונית,  בדיקת סקר,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו