סרטן ערמונית 07.07.2021

ההשפעה האונקולוגית של דחיית פרוסטטקטומיה רדיקלית

מאמר זה הציג מחקר אשר הפיק מסקנות לגבי מסגרת הזמן הרצויה לביצוע פרוסטטקטומיה רדיקאלית אצל חולי סרטן ערמונית, וקבע כי ככל הנראה דחייה של ניתוח זה בשלושה חודשים לפחות לא הובילה לתוצאים אונקולוגיים גרועים יותר

מטרת המחקר הייתה להגיע לתובנות על בסיס הראיות הקיימות קיום באשר לתוצאים של שרידות ופתולוגיה לאחר פרוסטטקטומיה רדיקלית (RP) אשר התבצעה לאחר עיכוב אצל גברים עם סרטן ערמונית (PCa)  בסיכון בינוני וגבוה.

החוקרים איתרו באמצעות חיפוש ב-PubMed ו-Web of Science מחקרים אשר דיווחו על תוצאים של שרידות ופתולוגיה אצל מטופלים אשר עברו RP בעיכוב לטיפול ב-PCa בסיכון בינוני וגבוה בהשוואה למטופלים בקבוצת ביקורת אשר כללה מטופלים אשר כללה מטופלים אשר טופלו עם RP ללא דיחוי.

תוצאות המחקר הראו כי סך הכל 19 מחקרים התאימו לקריטריוני ההכללה. החוקרים מצאו הטרוגניות משמעותית בקרב המחקרים מבחינת הגדרות של עיכוב ותוצאים, וכמו כן במאפיינים הקליניקו-פתולוגיים במצבם הבסיסי של המטופלים. על פי המחקרים בספרות, לא נראה כי עיכוב בטיפול עם RP  השפיע על תוצאים אונקולוגיים של שרידות, כמו תמותה מסרטן ערמונית ושרידות ללא גרורות, אצל מטופלים עם PCa בסיכון בינוני או גבוה. יחד עם זאת, לשאלת ההשפעה של RP בעיכוב על שעורי הישנות ביוכימית כפי שתוארה במחקרים לא הייתה תשובה חד-משמעית.

בנוסף, החוקרים לא מצאו שום קשר ברור בין PR דחוי למאפיינים כלשהם של מחלה אגרסיבית כגון עליה בדירוג הפתולוגי, התקדמות בשלב המחלה, שוליים כירורגיים חיוביים, התפשטות אל מחוץ לקפסולה, חדירה לשלפוחית הזרע, וחדירה לקשרית לימפה. RP דחוי לא היה קשור לצורך בטיפולים נוסף.

לסיכום, על פי תוצאות המחקר בשל השוני בהגדרת PR אשר בוצע בעיכוב קשה לקבוע את מסגרת הזמן הבטוחה לביצוע RP. יחד עם זאת, המידע אשר קיים כיום מעיד על כך שדחיית RP אצל מטופלים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני וגבוה ב-3 חודשים לפחות הינה בטוחה למדי, מכיוון שלא נראה כי דחייה במסגרת זמן זו הובילה לתוצאים פתולוגיים שליליים, הישנות ביוכימית, צורך בטיפול נוסף, או תוצאים אונקולוגיים גרועים יותר של שרידות.

מקור: 

Ekaterina Laukhtina  et. al (2021) World Journal of Urology DOI:  https://doi.org/10.1007/s00345-021-03703-8

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  כריתת פרוסטטה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות