תופעות לוואי חיסוניות 21.09.2020

מתאם בין תופעות לוואי הקשורות לאימונותרפיה לבין פרוגנוזה בחולים עם סוגי סרטן שונים

בהתבסס על נתוני בדיקת הדם שהתקבלו לפני הטיפול נמצא קשר בין היפותירואידיזם, רמות הורמונים, תפקודי תריס ורמות נוגדנים של תירוגלובולין לבין הופעת תופעות הלוואי ויעילות הטיפול

סרטן (אילוסטרציה)
סרטן (אילוסטרציה)

מעכבי נקודת בקרה חיסונית (ICI)  המכוונים לחלבון PD-1 משמשים לטיפול בסוגי סרטן שונים. למרות השכיחות הגבוהה של תופעות לוואי הקשורות לטיפול החיסוני (irAE) ישנם מספר מחקרים בודדים, ובקנה מידה קטן, המדווחים על הקשר בין הופעת irAE לבין הצלחת הטיפול. במחקר הנוכחי קבוצת חוקרים מיפן מדווחת על מחקר רטרוספקטיבי רחב היקף המכסה מגוון רחב של סרטנים ומנסה לאמוד את הקשר בין irAEs וההשפעות הטיפוליות של ICIs תוך ניסיון לחזות את הסיכוי להתפתחות של irAEs.

מחקר זה כלל חולים שטופלו ב-nivolumab או pembrolizumab בבית החולים האוניברסיטאי Fujita Health ביפן בין דצמבר 2015 למרץ 2019. החוקרים סקרו באופן רטרוספקטיבי את הרשומות הרפואיות האלקטרוניות ושלפו נתוני סוג סרטן, נתוני בדיקת דם לפני הטיפול, נוכחות או היעדרות של irAE, סוג וחומרת irAEs, תוצאת הטיפול ב-irAE, שיעור תגובה, נתונים דמוגרפיים, הישרדות ללא התקדמות המחלה והישרדות כוללת.

במחקר נכללו 280 מטופלים שקיבלו טיפול ב-ICI. השכיחות הכוללת של irAEs הייתה 41.1% (115 חולים), ושכיחות irAE חמורות בדרגה 3 ומעלה הייתה 2.8% (שמונה חולים). תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הקשורות בטיפול האימונותרפי  היו הפרעות בעור, הפרעות בבלוטת התריס ודלקת ריאות אינטרסטיציאלית. חולים עם irAE היו מבוגרים משמעותית מאלו ללא irAEs. שיעור התגובה האובייקטיבי (ORR) בחולים עם irAE היה 30.4%, גבוה משמעותית בהשוואה לחולים ללא (12.7%; P<0.01). ההישרדות הכללית והחציונית ללא התקדמות המחלה היו ארוכות יותר באופן משמעותי בחולים עם irAEsי(p<0.01).

בהתבסס על נתוני בדיקת הדם שהתקבלו לפני הטיפול נמצא קשר בין היפותירואידיזם, רמות הורמונים, תפקודי תריס ורמות נוגדנים של תירוגלובולין לבין הופעת תופעות הלוואי ויעילות הטיפול. הופעת תל"ד קשות הייתה קשורה בהפסקה וקושי בחידוש הטיפול ובהתאם לכך קשורה גם בפרוגנוזה גרועה. לעומת זאת בחולים עם תל"ד שאינם חמורות יכלו להמשיך או לשוב לטיפול ובהתאם הראו פרוגנוזה משופרת.

מקור:

Matsuoka, H., Hayashi, T., Takigami, K., Imaizumi, K., Shiroki, R., Ohmiya, N., Sugiura, K., Kawada, K., Sawaki, A., Maeda, K., Ando, Y., & Uyama, I. (2020). Correlation between immune-related adverse events and prognosis in patients with various cancers treated with anti PD-1 antibody. BMC cancer20(1), 656.

נושאים קשורים:  תופעות לוואי חיסוניות,  ניבולומאב,  פמברוליזומאב,  PD-1,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות