הומאוסטזיס של חלבונים (פרוטאוסטזיס) הוא מנגנון פוטנציאלי התורם להישרדות תאים סרטניים והתנגדות לתרופות. ואריינטים של קולטני אנדרוגן (AR) הפועלים באופן רציף מקנים התנגדות לתרופות אנטי-אנדרוגניות בסרטן ערמונית מתקדם. עם זאת, תפקידו הפרוטאוסטזיס בתרופות אנטי אנדרוגניות מהדור החדש אינו מובן היטב. במחקר שפורסם החודש בכתב העת Nature קבוצת חוקרים אמריקאים מ-University of California Davis מראים כי מערכת Ubiquitin-proteasomeי(UPS) מדוכאת בסרטן ערמונית עמיד ל-enzalutamide / abiraterone.

פרוטאוסטזיס של AR / AR-V7 דורש את האינטראקציה של E3 Ubiquitin ligase עם קומפלקס STUB1 ו-HSP70.יSTUB1 מפרקת את AR / AR-V7 מה-HSP70, מה שמוביל ליוביקיטנציה ופירוק של AR / AR - V7. עיכוב של HSP70 מעכב באופן משמעותי את את התפתחות הגידול בסרטן הערמונית ומשפר טיפולי enzalutamide / abiraterone באמצעות דיכוי AR / AR-V7. מבחינה קלינית, ביטוי HSP70 מוגבר בהתאמה עם רמות גבוהות של AR / AR-V7 בגידולים בערמונית עם ציון גליסון גבוה.

התוצאות חושפות מנגנון חדש של עמידות לטיפול אנטי אנדרוגני באמצעות שינוי UPS שניתן למיקוד באמצעות עיכוב של HSP70 המפחית את ביטוי AR-V7.

מקור:

Liu, Chengfei, Wei Lou, Joy C. Yang, Liangren Liu, Cameron M. Armstrong, Alan P. Lombard, Ruining Zhao et al. "Proteostasis by STUB1/HSP70 complex controls sensitivity to androgen receptor targeted therapy in advanced prostate cancer." Nature Communications 9, no. 1 (2018): 4700.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  נזלוטאמיד,  אקסטנדי,  Enzalutamide,  מנגנוני עמידות,  מחקרים